Якщо ви ніколи не зверталися до спеціалістів з веб-розробки, але збираєтеся, то ймовірно, вам буде цікаво і корисно дізнатися про таку співпрацю докладніше. Ми продовжуємо знайомити вас з тим, як ми управляємо веб-проектами. Оскільки кожен клієнт завжди турбується про свій бюджет, а також час, що витратиться, тому ми вирішили розповісти більше про можливі цінові моделі, які ми використовуємо у своїй практиці.
Існує три основні цінові моделі:
- fixed price (фіксована ціна),
- time and material (погодинна оплата робіт),
- dedicated team (виділена команда).
Але про все по порядку. Цей блог-пост ми повністю присв’ятимо першому типу — моделі з фіксованою ціною. Ця стаття допоможе вам оцінити плюси і мінуси та вирішити, чи підходить fixed price контракт у вашому випадку і як ви виграєте при його виборі.
Переваги контракту з фіксованою ціною
Легко зробити оцінку максимально точною
Метою оцінки є прогнозування кількості часу і грошей, які повинні затратитися відповідно до вимог до проекту. У контракті з фіксованою ціною, на відміну від інших, всі вимоги строго визначені. Ця особливість дозволяє зробити оцінку якомога точною, а потім і вкластися в оцінені терміни і бюджет.
В інших же моделях (time and material, dedicated team) очікується, що в ході роботи будуть виникати додаткові побажання клієнта, пропозиції програмістів та інше, що важко передбачити і врахувати наперед, тому оцінка веб-проектів є складним завданням, але не у випадку fixed price.
Для вас, як клієнта, немає фінансового ризику перевищити бюджет
Контракт з фіксованою ціною названий саме так, тому що ціна, укладена в контракті, є незмінною. Отож, ви точно знатимете, скільки коштує ваш веб-проект, і будете впевнені, що додаткові витрати не будуть нараховані.
У вас є багато вільного часу під час розробки вашого проекту
Після узгодження всіх вимог і підписання контракту все, що від вас вимагається — пасивно чекати, поки команда веб-розробників зробить всю роботу для вас без вас. Модель fixed price, на відміну від інших, не вимагає участі і контролю клієнта на кожному етапі процесу.
Ви можете зосередитися на питаннях своєї компанії або просто взяти відпустку і вирушити на узбережжя, доки ваш веб-проект буде перебувати під професійним керівництвом.
Недоліки контракту з фіксованою ціною
Не завжди вдається визначити всі необхідні вимоги наперед
У вас є певне уявлення про кінцевий результат і ви описали свої потреби і вимоги в технічному завданні. Однак емпіричний досвід кращий, ніж теорія. Хороші ідеї щодо покращення можуть виникнути вже в ході практичної частини процесу веб-розробки. У таких випадках важко буде внести поправки. Потрібен запит на зміну і повторна оцінка. На відміну від інших гнучких цінових моделей, fixed price не розрахований на будь-які зміни після підписання контракту.
Fixed price підходить не для всіх веб-проектів
Якщо ваш проект простий і невеликий, то модель з фіксованою ціною буде хорошим вибором. Однак вона не зможе задовольнити потреби масштабних проектів, які потребують побудови складного функціоналу і тривалих термінів реалізації, наприклад, створення веб-сайту електронної комерції чи соціальної мережі.
Висновок
Звичайно, кожна цінова модель має як плюси, так і мінуси. Щоб отримати максимум переваг при виборі моделі з фіксованою ціною, важливо, щоб вона відповідала розміру і складності вашого веб-проекту.
Fixed price модель зазвичай вибирають громадські та некомерційні організації для малих і середніх проектів. Строгі вимоги і чіткі критерії прийнятності в моделі з фіксованою ціною дозволяють вам розраховувати на фіксований бюджет і фіксований кінцевий термін та відповідно планувати діяльність своєї компанії з мінімальним ризиком сюрпризів.
Якщо fixed price модель підходить для вашого веб-проекту, звертайтесь до наших спеціалістів, які з радістю втілять будь-який ваш задум.