Drupal-мультисайтинг: як він працює та коли він вигідний

24.05.2019
Drupal-мультисайтинг
Автор:

Drupal дозволяє знаходити найефективніші рішення для кожного бізнес-кейсу. Великим компаніям часто потрібен більш ніж один сайт — їм потрібна «колекція» споріднених сайтів, якою було б легко керувати. Для цього існує Drupal-мультисайтинг, який набув популярності серед університетських сайтів, урядових сайтів, сайтів корпорацій, і так далі. Давайте розглянемо, що являє собою Drupal-мультисайтинг і коли його варто обирати.

Що таке Drupal-мультисайтинг?

Декілька сайтів, поєднаних в одній інсталяцій Друпала — ось основна суть технології Drupal-мультисайтингу. Тобто замість одного сайту у вас може бути цілий набір сайтів, які можна створювати, розгортати і оновлювати як один, адже в них єдина база коду. Сайти мають різні веб-адреси і можуть відрізнятися в нюансах згідно з вашими вимогами.

Drupal multisite architecture

При мультисайтингу різні Drupal-сайти поділяють між собою:

 • ядро Друпала
 • базу коду
 • доступні модулі
 • доступні теми

Проте, вони мають різні:

 • бази даних
 • увімкнені модулі
 • увімкнені теми
 • базові домени або URL-и
 • конфігурації файли
 • профілі користувачів
 • контент

Ось приклад Drupal-мультисайту, створеного нашою компанією для міжнародної мережі товарів для дому. Сайти для різних країн поділяють одну інсталяцію Друпала і мають різні фічі, що вмикаються в адмінці і зберігаються в конфігураціях.

Drupal multisite example

Переваги Drupal-мультисайтингу

Для деяких компаній потужні можливості з мультисайтингу стали причиною взагалі обрати Drupal. І ось чому.

Drupal-мультисайтинг дуже цінується за здатність економити час, сили, кошти і ресурси. Це стосується розробки, встановлення і керування сайтами. Сайти хостяться на одному сервері, використовують єдину базу коду, і з ними можна проводити дії одночасно. Ефект від цього особливо помітний, якщо сайтів багато.

Наприклад, оновлення можна не повторювати для кожного сайту — достатньо однієї дії. Це стосується ядра, модулів, тем, а також операційної системи сервера, ПЗ бази даних, і так далі.

З мультисайтингом легше додавати для сайтів нові фічі. Наприклад, ви створюєте новий модуль, який можна з легкістю поширити на всі сайти.

Серед переваг Drupal-мультисайтингу є також наявність корисних рішень на інструментів. Серед них:

 • Модуль Domain Access для керування групою споріднених сайтів — зокрема, обміну користувачами, контентом і конфігураціями.
 • Модуль Domain Menu Access для налаштування доступу користувачів до пунктів меню залежно від домену
 • Модуль Apache Solr Multisite Search для забезпечення потужних можливостей пошуку на споріднених сайтах
 • Хостинг-система Aegir, що рекомендована drupal.org для керування мультисайтами і здатна нівелювати ризики мультисайтингу, які ми обговоримо в наступному абзаці.

Ризики Drupal-мультисайтингу

В деяких випадках Drupal-мультисайтинг може містити ризики, які є «іншою стороною» його переваг. Про це навіть були бурхливі обговорення в Drupal-спільноті.

А саме, якщо виникне сплеск навантаження трафіку або проблема з безпекою на одному сайті — це потенційно може поширитись на інші. А помилки під час оновлень чи змін можуть нашкодити одразу всім сайтам і створити «хаос».

Тож налаштування і підтримка Drupal-мультисайтингу — відповідальна задача, під силу командам із гарною технічною підготовкою. Сайти потрібно обслуговувати обережно, з використанням найкращих практик та інструментів, а також завжди слідкувати за оновленнями.

Ну і, звісно, мультисайтинг краще застосовувати, якщо він підходить у конкретному випадку. Рекомендації щодо цього — читайте далі.

Коли Drupal-мультисайтинг вигідний

Як це часто буває з перевагами та ризиками, все відносно і залежить від ситуації. Тож ось коли Drupal-мультисайтинг є хорошим вибором, легким в обслуговуванні і вигідним:

 • Перш за все, «золоте правило» для вибору мультисайтингу — це те, що усі сайти в «колекції» повинні мати схожі фічі.

Сайти можуть виглядати по-різному завдяки різним увімкненим темам, або ж навіть представляти абсолютно різні галузі.

Як варіант, вони можуть виглядати і однаково (як у випадку з департаментами однієї організації) та мати однакові фічі з невеличкими відмінностями для різних департаментів.

 • Мультисайтинг можна розглядати, якщо ви не плануєте серйозних змін на окремих сайтах із вашого «кластеру». Якщо серйозні зміни плануються — то вони повинні застосовуватись для всіх сайтів одразу.
 • Для успішного мультисайтингу за всі сайти з «колекції» повинна відповідати одна й та сама команда з розробки і підтримки. І, як згадувалось вище, вона повинна бути відповідальною і досвідченою.

Якщо ж більшість цих вимог не виконується, краще скористатись іншими підходами замість мультисайтингу. Є можливість суттєво оптимізувати керування базою коду за допомогою системи контролю версій Git, менеджера PHP-пакетів Composer, та інших інструментів.

Давайте обговоримо мультисайтинг для вашого випадку

Щоб вирішити, від чого ви більше виграєте — від мультисайтингу чи від декількох окремих сайтів або ж від звичайної мультимовності — ви завжди можете проконсультуватися з нашими експертами. Ми також можемо втілити всі ідеї в життя, ставши вашою командою з розробки і підтримки сайту. А 11+ років досвіду допоможуть нам зробити це бездоганно.

На початку статті ми писали, що Drupal запропонує найефективніше рішення для будь-якого бізнес-кейсу. І це правда. Давайте знайдемо ваше!

4 votes, Рейтинг: 4.3

Також по темі

1

Drupal дозволяє створювати сайти набагато швидше і дешевше завдяки дистрибутивам. Готові дистрибутиви в галузі комерції — один із багатьох аргументів на користь того, що...

2

Розробка сайтів для конференцій та інших заходів більше не проблема. Існує безліч систем управління контентом (CMS), що пропонують швидкий результат....

3

Є 3 типи Друпал модулів: ті, що входять до складу ядра (модулі ядра), ті, які можна завантажити з Drupal.org, але не є частиною ядра (контрібні модулі), модулі, написані спеціально для певного...

4

Drupal має неперевершено гнучку систему ролей і дозволів та чудові можливості з тонкого налаштування доступів. Все це дуже важливо як для...

5

Найкращих компліментів варті одні лише можливості Друпала у тому, щоб інтегрувати сайт зі сторонніми системами, вивести дані на будь-які додатки і закрити сайт «на сім замків».Тому не дивно, що...

Subscribe to our blog updates